زمان تعویض فیلتر ماسک شیمیایی

توسعه صنایع گوناگون موجب شده است که استفاده از فیلتر ماسک شیمیایی در محیط های خطرناک آلوده برای انسان ضروری شود. در کنار این موضوع باید مسئله تعویض فیلتر ها نیز مورد توجه قرار بگیرد. ماسک های شیمیایی، مقاومت بالایی در برابر آلودگی ها دارند و کیفیت بالایی را در برای کاربران خود ایجاد کرده اند. هر کدام از این ماسک ها، فیلتر مجزا و مخصوص به خود را دارند. باید برای محافظت در برابر هرگونه آلودگی، از زمان تعویض فیلتر های آن نیز آگاهی داشته باشید.

فیلتر های مقاوم در برابر ریزگرد

این فیلتر ها بسیار باکیفیت بوده و در برابر جذب ذرات روغنی و گرد و غبار توانایی بالایی دارند. این فیلتر ها می توانند در شغل های ریخته گری و لحیم کاری مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین برای محافظت در برابر انواع دود، گرد و غبار، باکتری ها، مه و بخارات بسیار کاربردی هستند. استفاده از این فیلتر به همراه ماسک شیمیایی تمام صورت و نیم صورت بسیار مناسب است.

فیلتر های مقاوم در برابر گاز و بخارات

به این فیلتر ها به دلیل محافظت قابل توجه در برابر انواع گاز ها و بخارات، فیلتر مولتی گاز نیز گفته می شود. استفاده از ان فیلتر برای کسانی که در محیط هایی که دارای گاز و بخارات شیمیایی می باشد مناسب است.

فیلتر های ترکیبی

این فیلترها با قابلیت جذب بخارات آلی و گاز های اسیدی می باشند. در مشاغلی که فرد در مرکز مواد و ترکیبات آلوده محیطی می باشد، باید از ترکیب این دو فیلتر استفاده کرد تا محافظت کاملی برای کاربر ایجاد شود. درواقع افراد باید به صورت ترکیبی از فیلتر ضد بخار و گاز و فیلتر ضد ریزگرد استفاده کنند تا برارب عوامل مختلف محافظت کاملی را داشته باشند.

دلایل تعویض فیلتر ریزگرد ماسک

در استفاده از فیلتر ریز گرد، پس از 40 ساعت مصرف یا پس از 30 روز از تاریخ شروع مصرف، در برابر محافظت ذرات روغنی، به دلیل تجمع رسوبات، دچار گرفتگی می شوند و تنفس با آنها سخت می شود بنابراین باید تعویض شوند.

دلایل تعویض فیلتر گاز و بخارات

در صورت باز کردن این فیلتر ها، حتی اگر استفاده ای از آن نشود، باید تا 6 ماه آینده تعویض گردد. به دلیل اینکه وقتی فیلتر باز می شود، کارتریج آن شروع به جذب آلودگی های محیط می کند و آلوده می شود، دز نتیجه باید تعویض شود. اگر از این فیلتر استفتده می کنید، در صورت احساس هرگونه ماده چشایی یا بویایی، باید آن را تعویض کنید. اگر فیلتر باز نشود و در محیط امنی قرار داشته باشد، تا حدود 5 سال، عمر می کند.

استفاده از نمایشگر جهت نمایش طول عمر فیلتر تنفسی

نوع جدیدی از ماسک های 3M در سال 2015 وارد بازار شدند. این ماسک های برای افرادی که با محیط های آمیخته با مواد آزبست سروکار دارند مناسب است؛ زیرا دارای یک نمایشگرجهت نشان دادن طول عمر فیلتر می باشد.

عوامل موثردر تعویض فیلتر ها

  • دمای محیط
  • رطوبت محیط
  • میزان کارکرد فرد در آن محیط
  • نوع و میزان غلظت آلودگی

اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا ( OSHA) استاندارد های زیر را برای تعویض به موقع فیلتر بیان می کند:

  • بر اساس توصیه سازندگان ماسک ها
  • تعویض بر اساس تجربه و آزمایشات
  • مدل های ریاضی

همجنین بخوانید رنگ بندی فیلتر ماسک شیمیایی

نگهداری از فیلتر ماسک شیمیایی

بهترین روش نگهداری از فیلتر ماسک ها

هرچه محافظت شما از ماسک شیمیایی بیشتر باشد، طول عمر ماسک افزایش خواهد یافت. اگر از این ماسک ها استفاده می کنید، باید آن ها را در محیطی مناسب، در کیفی خشک و تمیز قرار دهید و از نفوذ هوا محفوظ نگه دارید. بنابراین ماسک ها انواع مختلفی دارند که عوامل گوناگون محیطی و فردی در طول عمر آنها موثرند. استفاده بیش از حد و عدم تعویض فیلترهای تنفسی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند. بنابراین فیلتر ها را طبق زمان بندی مناسب تعویض کنید تا خدشه ای به سلامت خود و پرسنل وارد نشود.

رنگ بندی فیلتر ماسک شیمیایی

سازمان بین المللی NIOSH برای ایجاد محدودیت انواع فیلتر های ضد بخار و ضد گاز را در گروه ها و دسته های محدودی قرار داده است. هرکدام از گروه ها و بخار های شیمیایی با حروف A و B و E در رنگ های مختلفی دسته بندی شده اند. این گروه ها شامل موارد زیر می شود:

گروه A رنگ مشکی: این دسته بندی نشان دهنده ی گاز و بخار های آلی، رنگ های صنعتی، انواع حلال ها، مشتقات مواد نفتی و سموم های نباتی می باشد.

گروه B رنگ قهوه ای: این دسته بندی نشان دهنده ی گاز و بخار های مواد معدنی و ترکیب های متفاوتی از آنها می باشد.

گروه E رنگ زرد: این دسته بندی نشان دهنده ی بخار و گاز های مواد اسیدی می باشد.

گروه K رنگ سبز: این دسته بندی نشان دهنده ی گاز و بخار های آمونیاک و دیگر ترکیبات آمونیاک می باشد.

گروه Hg  رنگ قرمز: این دسته بندی نشان دهنده ی بخار و گاز های جیوه ای و ترکیبات متفاوتی از جیوه می باشد.

در این مقاله نحوه نگهداری از فیلتر ماسک ها و همچنین زمان تعویض آنها را نیز بررسی نمودیم تا با توجه به حیطه کاری خود مدت زمان استفاده از هر فیلتر ماسک شیمیایی را بدانید و نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید. شما عزیزان می توانید انواع فیلتر ماسک، و ماسک های شیمیایی را از فروشگاه کاراسیفتی تهیه نمایید.

3 دیدگاه در “چه زمانی فیلتر ماسک شیمیایی را تعویض کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *