دسته‌بندی نشده

چه زمانی فیلتر ماسک شیمیایی را تعویض کنیم؟

تعویض ماسک شیمیایی

زمان تعویض فیلتر ماسک شیمیایی

توسعه صنایع گوناگون موجب شده است که استفاده از فیلتر ماسک شیمیایی در محیط های خطرناک آلوده برای انسان ضروری شود. در کنار این موضوع باید مسئله تعویض فیلتر ها نیز مورد توجه قرار بگیرد.
ماسک های شیمیایی، مقاومت بالایی در برابر آلودگی ها دارند و کیفیت بالایی را در برای کاربران خود ایجاد کرده اند. هر کدام از این ماسک ها، فیلتر مجزا و مخصوص به خود را دارند. باید برای محافظت در برابر هرگونه آلودگی، از زمان تعویض فیلتر های آن نیز آگاهی داشته باشید.

فیلتر های مقاوم در برابر ریزگرد

این فیلتر ها بسیار باکیفیت بوده و در برابر جذب ذرات روغنی و گرد و غبار توانایی بالایی دارند. این فیلتر ها می توانند در شغل های ریخته گری و لحیم کاری مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین برای محافظت در برابر انواع دود، گرد و غبار، باکتری ها، مه و بخارات بسیار کاربردی هستند.

فیلتر های مقاوم در برابر گاز و بخارات

به این فیلتر ها به دلیل محافظت قابل توجه در برابر انواع گاز ها و بخارات، فیلتر مولتی گاز نیز گفته می شود.

فیلتر های ترکیبی

این فیلترها با قابلیت جذب بخارات آلی و گاز های اسیدی می باشند. در مشاغلی که فرد در مرکز مواد و ترکیبات آلوده محیطی می باشد، باید از ترکیب این دو فیلتر استفاده کرد تا محافظت کاملی برای کاربر ایجاد شود.

دلایل تعویض فیلتر ریزگرد ماسک

فیلتر شیمیایی

در استفاده از فیلتر ریز گرد، پس از 40 ساعت مصرف یا پس از 30 روز از تاریخ شروع مصرف، در برابر محافظت ذرات روغنی، به دلیل تجمع رسوبات، دچار گرفتگی می شوند و تنفس با آنها سخت می شود بنابراین باید تعویض شوند.

دلایل تعویض فیلتر گاز و بخارات

در صورت باز کردن این فیلتر ها، حتی اگر استفاده ای از آن نشود، باید تا 6 ماه آینده تعویض گردد. به دلیل اینکه وقتی فیلتر باز می شود، کارتریج آن شروع به جذب آلودگی های محیط می کند و آلوده می شود، دز نتیجه باید تعویض شود. اگر از این فیلتر استفتده می کنید، در صورت احساس هرگونه ماده چشایی یا بویایی، باید آن را تعویض کنید.
اگر فیلتر باز نشود و در محیط امنی قرار داشته باشد، تا حدود 5 سال، عمر می کند.
استفاده از نمایشگر جهت نمایش طول عمر فیلتر تنفسی
نوع جدیدی از ماسک های 3M در سال 2015 وارد بازار شدند. این ماسک های برای افرادی که با محیط های آمیخته با مواد آزبست سروکار دارند مناسب است؛ زیرا دارای یک نمایشگرجهت نشان دادن طول عمر فیلتر می باشد.

عوامل موثردر تعویض فیلتر ها

  • دمای محیط
  • رطوبت محیط
  • میزان کارکرد فرد در آن محیط
  • نوع و میزان غلظت آلودگی

اداره ایمنی و بهداشت شغلی آمریکا ( OSHA) استاندارد های زیر را برای تعویض به موقع فیلتر بیان می کند:
بر اساس توصیه سازندگان ماسک ها
تعویض بر اساس تجربه و آزمایشات
مدل های ریاضی

نگهداری از فیلتر ماسک شیمیایی

بهترین روش نگهداری از ماسک ها

هرچه محافظت شما از ماسک ها بیشتر باشد، طول عمر ماسک افزایش خواهد یافت. اگر از این ماسک ها استفاده می کنید، باید آن ها را در محیطی مناسب، در کیفی خشک و تمیز قرار دهید و از نفوذ هوا محفوظ نگه دارید.
بنابراین ماسک ها انواع مختلفی دارند که عوامل گوناگون محیطی و فردی در طول عمر آنها موثرند. استفاده بیش از حد و عدم تعویض فیلترهای تنفسی می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای افراد ایجاد کند. بنابراین فیلتر ها را طبق زمان بندی مناسب تعویض کنید تا خدشه ای به سلامت خود و پرسنل وارد نشود.

در این مقاله نحوه نگهداری از فیلتر ماسک ها و همچنین زمان تعویض آنها را نیز بررسی نمودیم تا با توجه به حیطه کاری خود مدت زمان استفاده از هر فیلتر ماسک شیمیایی را بدانید و نسبت به تعویض به موقع آن اقدام کنید. شما عزیزان می توانید انواع فیلتر ماسک، و ماسک های شیمیایی را از فروشگاه کاراسیفتی تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *