دسته‌بندی نشده

نحوه کالیبراسیون دستگاه گازسنج

نحوه کالیبراسیون گازسنج

در این مقاله قرار است درباره شیوه کالیبراسیون گازسنج صحبت کنیم. کالیبراسیون دستگاه گاز سنج یکی از مهمترین کارها جهت اطمینان از مطابقت کارکرد سیستم شمارنده گازی مثل کنتور گاز با دستگاه گاز سنج است. عموما برای اطمینان از عملکرد صحیح گاز سنج، باید هر شش ماه یکبار دستگاه کالیبره شود. به علاوه بررسی سیستم هشدار گاز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این سیستم‌ها به صورت درست عمل نکنند، خسارات جانی و مالی زیادی را در پی خواهند داشت. لذا تمام این موارد سبب شده تا کالیبراسیون گاز سنج از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

کالیبراسیون گاز سنج

اهمیت کالیبراسیون گازسنج

چرا باید دستگاه گازسنج را کالیبره کرد؟

در پاسخ به این سوال که چرا باید دستگاه گاز سنج را کالیبره کرد؟ باید بگوییم که قبل از هر چیزی، دقت این دستگاه‌ها خصوصا در نقاطی که احتمال نشتی گاز وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه فرایند کالیبراسیون گاز سنج هر چند وقت یکبار انجام می‌شود تا از کیفیت عملکرد دستگاه اطمینان حاصل شود.
علاوه بر این، عوامل محیطی مانند رطوبت، دما، آلودگی هوا و عواملی مثل گریس، سیلیکون و روغن نیز بر روی دستگاه گاز سنج تاثیر گذارند و به مرور زمان کیفیت و حساسیت سنسور دستگاه را به شدت کاهش می‌دهند. همچنین گذشت زمان و استفاده‌ی مداوم از دستگاه‌های گاز سنج سبب می‌شود تا حساسیت و دقت این دستگاه‌ها کم شود، لذا برای اطمینان از عملکرد دقیق این دستگاه‌ها، باید دستگاه را هر چند وقت یکبار کالیبره کرد.

اهمیت کالیبراسیون دستگاه گاز سنج.

یکسری نکات مهم در خصوص فرایند کالیبراسیون گاز سنج وجود دارد که مهمترین آن‌ها عبارتند از:
قبل از استفاده از گاز سنج برای اولین بار، باید دستگاه را کالیبره کنید. نهایت مدت زمان کارکرد کالیبراسیون دستگاه چیزی در حدود 180 روز است. البته این زمان به میزان کارکرد دستگاه وابسته است.
کالیبراسیون دستگاه گاز سنج باید در یک محیط کاملا امن و دور از گازهای خطرناک انجام شود. میزان اکسیژن محیط کالیبراسیون باید در حدود 20.9 درصد باشد. همچنین حسگرهای گازهای قابل اشتعال نیز با ال ای دی 50 درصد متان کالیبره می‌شوند.
در صورتی که گاز سنج در معرض ترکیبات شیمیایی سمی مانند ترکیبات سولفور، ترکیبات هالوژنی و بخارات سیلیکون قرار داشته باشد، باید دستگاه را دوباره کالیبره نمایید.
پس از کالیبره کردن دستگاه و قبل از استفاده از آن، بهتر است ابتدا دستگاه را با گازی که در محیط وجود دارد، آزمایش کنید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل نمایید.
در صورتی که در هنگام استفاده از دستگاه گاز سنج، اعداد و ارقام نمایش داده شده بر روی دستگاه اختلاف زیادی داشته باشند، باید دستگاه را دوباره کالیبره کنید.
– ترکیبات سربی، هیدروکربن‌های کلرینه و سیلیکون بر روی دستگاه گاز سنج اثرات مخربی دارند. در نتیجه باید تا حد امکان دستگاه را از این ترکیبات دور نگه دارید. با این وجود، در صورتی که دستگاه گاز سنج در معرض این ترکیبات قرار گیرد، حتما باید دستگاه را کالیبره کنید.
– در هنگام کالیبراسیون باید هشدارهای لرزشی (ویبراسیون) و هشدارهای صوتی دستگاه روشن باشد تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل شود.

فرآیند کالیبراسیون گازسنج

نحوه انجام کالیبراسیون در گازسنج

در این مقاله درباره کالیبراسیون دستگاه گاز سنج صحبت شد. کالیبراسیون دستگاه گازسنج یکی از مهمترین کارها برای اطمینان از عملکرد درست دستگاه‌های گاز سنج به شمار می‌آید. با توجه به کاربردهای فراوانی که دستگاه‌های گازسنج دارند و با توجه به اینکه از این دستگاه‌ها در نقاط حساس استفاده می‌شود، کالیبره بودن دستگاه گاز سنج از اهمیت زیادی برخوردار است.
فرایند کالیبره کردن دستگاه‌های گاز سنج، در آزمایشگاه‌های تخصصی انجام می‌شود. در طی این فرایند، دستگاه گاز سنج را در یک محفظه آزمایشی که سطح معینی از گاز درون آن قرار دارد، می‌گذارند. پس از گذشت مدت زمانی خاص، سطح گاز سنجیده شده توسط دستگاه را با میزان گاز موجود در محفظه انطباق می‌دهند. در صورتی که اعداد و ارقام گزارش شده با مقدار واقعی گاز تفاوتی نداشته باشند، دستگاه گاز سنج تایید می‌شود.

شرکت کارا صنعت نوین یکی از مراکز معتبری است که در زمینه انجام تعمیرات حرفه‌ای و کالیبراسیون دستگاه گاز سنج فعالیت می‌کند. لذا می‌توانید فرایند کالیبره کردن و تعمیرات دستگاه‌های گاز سنج را به متخصصین فروشگاه کاراسیفتی بسپارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *