ماسک شیمیایی چیست؟

ماسک‌های شیمیایی یک نوع ماسک ایمنی هستند. این ماسک‌ها، بدن و مجرای تنفسی هر فرد را در مقابل انواع بخارها و گازهای تنفسی سمی و شیمیایی حفظ می‌کند. در واقع ما از ماسک شیمیایی استفاده می‌کنیم تا از دستگاه تنفسی خودمان محافظت کنیم. ماسک‌های شیمیایی فقط به مجرای تنفسی دهان و بینی محدود نمی‌شوند.

انواعی از ماسک‌ها وجود دارند که علاوه بر پوشاندن منافذ تنفسی، چشم و اجزای حساس صورت را می‌پوشانند. این‌ گونه آلاینده های شیمیایی به آن آسیب وارد نمی‌کنند. استفاده از ماسک‌ شیمیایی برای افرادی که در معرض گاز و مواد شیمیایی قرار دارند واجب و الزامی است. سلامتی پوستی و تنفسی از جمله مواردی است که در کارخانه‌های شیمیایی مورد آسیب قرار می‌گیرد. استفاده از ماسک شیمیایی بدن مارا از این وضعیت خطرناک نجات می‌دهد؛ و فرد هنگام کار کردن در مکان‌های پرخطر آزمایشگاه‌ها و کارخانه‌های مواد شیمیایی لازم است که از ماسک‌های شیمیایی استفاده کند.

انواع ماسک‌ شیمیایی

ماسک شیمیایی

ماسک‌های شیمیایی با توجه به کاربردی که دارند بدون ماسک شیمیایی نیم صورت و ماسک شیمیایی تمام صورت تقسیم بندی می‌شوند. ماسک‌های نیم صورت فقط نصف صورت که دهان و بینی را شامل می‌شود می‌پوشاند. این نوع ماسک‌ها دارای یک فیلتر شیمیایی هستند که ریه را از ورود تمام آلودگی‌ها و بیماری‌ها حفظ می‌کند. این فیلتر تمام آلودگی‌ها را گرفته و هوای پاک را به ریه منتقل خواهد کرد. این نوع ماسک‌ها چون نیم صورت هستند. معمولاً در مقابل آلودگی‌های کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ماسک‌های تمام صورت از دو لایه به وجود آمده‌اند. قسمت اول یک مانع فیزیکی است که به آن پالایه ذرات گفته می‌شود. این قسمت مواد شیمیایی و انواع باکتری‌های در معرض تنفس را از بین می‌برد. این گونه از پوست شما محافظت خواهد کرد. در لایه دوم فرایند شیمیایی اتفاق می‌افتد. در ادامه این فرآیند تمام گاز و بخار‌های شیمیایی را از بین می‌برد.

معرفی بهترین برندهای ماسک شیمیایی

برند دراگر:

برند دراگر

برند دراگر یکی از معروف‌ترین برند‌های ماسک شیمیایی است. ماسک توسط شرکت آلمانی از سال ۱۸۸۹ بنیان گذاشته شده است. در ابتدا برند دراگر در کار تولید تجهیزات صنعتی بود. اولین اختراع این شرکت مربوط به شیر تخلیه دستگاه آبجو ساز است. این شیر تخلیه گاز کربن دی اکسید مخزن را به آرامی جدا می‌کرد. شرکت دراگر با بالاترین کیفیت محصولاتی را به خط تولید خودش اضافه می‌کند. این شرکت از استاندارد جهانی برخوردار است. شرکت دراگر در ساخت محصولات ایمنی از جمله ماسک‌های شیمیایی شرکت مطرحی از مشهورترین ماسک های دراگر، می‌توان به مدل ایکس_ پلور ۶۳۰۰ و ۳۲۰۰ و اف پی اس اشاره کرد. ماسک های دراگر از کیفیت بسیار مطلوبی برخوردارند و قیمت آن هم نسبت به ماسک های دیگر زیاد‌تر است.

برند 3M:

برند 3 ام

برند 3M در کنار برند دراگر یکی دیگر از معروف‌ترین برندهای ماسک شیمیایی محسوب می‌شود. این شرکت آمریکایی است و در ابتدا با نام مینه‌ سوتا در سال ۱۹۰۲ شروع به کار کرد. این شرکت ۶۰ هزار محصول را تولید می‌کند. این محصول‌ها شامل ماسک‌ها مواد ساینده و محصولات پزشکی و دندان می‌باشند. در ابتدا شرکت مربوطه از سنگ سنباده برای یک دست شدن سطوح و هدف جایگزین الماس‌های برش داده شده استفاده می‌کرد. ولی در ادامه راه از کم کار بودن این صنعت مطلع شد و آن را متوقف کرد. امروزه شرکت 3M مشهور ترین تولید کننده ماسک‌ شیمیایی 3m است که با کیفیت فوق العاده راهی بازار می‌شود. از معروف‌ترین این برند می‌توان به سری ۷۵۰۲_ ۶۸۰۰_ ۷۵۰۰ اشاره کنیم.

برند هانیول:

هانیول

اگر بخواهیم از دیگر برند معروف در زمینه تولید ماسک‌های شیمیایی یاد کنیم از گفتن برند هانیول دریغ نمی‌کنیم. این برند یک برند آمریکایی است که توسط مارک هانیول در سال ۱۹۰۶ تاسیس شد. افزون در تولید ماسک شیمیایی شرکت محصولات دیگری نیز تولید می‌کند؛ مانند ترموستات کنترلر ها، فلوسوئیچ و…؛ که از انواع محصولات شرکت هانیول هستند.

برند هانیول به سازگاری با محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهد. از لحاظ تنفسی نیز جزو معروف‌ترین برند ها است. افزون بر آن ماسک‌های نورث که زیرمجموعه هانیول هستند نیز از کیفیت بالایی برخوردارند. ماسک‌های تمام صورت ۵۴۰۰ و ۵۵۰۰ که دارای یک فیلتر هستند و علاوه بر آن لنز چشمی ضد بخار و ضد خش دارند که آن‌ها نسبت به ماسک های دیگر متفاوت ساخته است، از معروف‌ترین ماسک‌های برند‌ها نیز شناخته می‌شوند.

برند اسپاسیانی:

اسپاسیانی

شرکت اسپاسیانی چهارمین شرکتی است که قصد معرفی کردن آن را داریم. این شرکت در سال ۱۹۹۲ در ایتالیا تاسیس شد. اکنون این شرکت تامین کننده تجهیزات نظامی وزارت دفاع ایتالیا را برعهده دارد. از انواع ماسک‌های برند اسپاسیانی می‌شود به دستگاه تنفسی، ماسک فرار و … نیز اشاره کرد. فیلترهای شیمیایی اسپاسیانی به صورت چهار حالت برای تمام صورت و نیمه صورت معمولاً تمام صورت یکی از بهترین و معروف‌ترین تجهیزات حفاظت تنفسی شرکت اسپاسیانی است.

در مقاله فوق بهترین برندهای ماسک شیمیایی را برای شما معرفی کردیم که این محصولات در حفاظت تنفسی هم نقش دارند و برای انواع گروه شغلی مناسب می‌باشند. ماسک‌های شیمیایی از انواع تجهیزات تنفسی ایمنی هستند. این ماسک ها نمی گذارند که هوای آلوده استنشاق شود. انواع دیگری از ماسک‌های تنفسی علاوه بر آن هایی که در متن فوق گفته شد مثل ffp3 و ماسک n95 و … هستند.

انواع ماسک های تنفسی:

ماسک‌های رساننده هوای اتمسفری

ماسک‌های تصفیه کننده هوا

انواع دیگر از برند‌های مختلف ماسک‌ها وجود دارند اما برندهای ماسک شیمیایی که در بالا ذکر شد معروف‌ترین این نوع می‌باشند.

وقتی که در تنفس خود احساس مشکل کردید و به سختی نفس می‌کشیدید، حتماً باید از یک نوع ماسک تنفسی استفاده کنید. در انتخاب این نوع ماسک باید به چند نکته مهم توجه کنید تا با توجه به شرایطی که تجربه می کنید بهترین ماسک را انتخاب کنید. این گونه بهتر می‌توانید تنفس کنید. باید بدانید که به شرایط، غلظت، دما، رطوبت آستانه بویایی و… از جمله ویژگی‌هایی هستند که باید هنگام انتخاب ماسک دقت کنید. حتما توجه کنید که اگر فیلتر و کارتریج شما دچار شکستگی و کثیفی شد، حتماً ماسک و کارتریج آن را تعویض یا جابجا کنید.

ماسک شیمیایی یا همان ماسک ضد گاز شیمیایی، به ماسکی می‌گویند که افراد را از تنفس آلاینده‌های سمی و آلودگی‌های موجود در هوا به خوبی محافظت می‌کند. این ماسک‌های شیمیایی به صورت کاملا پوشیده و مهر و موم شده بینی و دهان و مجاری تنفسی فرد کاربر را می پوشانند؛ و از آن‌ها در زیر ماسک محافظت می‌کند. فیلترهای موجود در ماسک‌های ضد گاز شیمیایی، به صورت مداوم همیشگی و بر اساس نوع فیلتر در هر 3 و 4 ساعت و یا حتی در شرایطی حدود 24 ساعت قادر هستند در شرایط هسته ای و شیمیایی استفاده شوند و کاربرد خودرا حفظ کنند.

در این مقاله معتبرترین برند های ماسک شیمیایی را معرفی نمودیم. هر کدام از این برند ها، میتوانند بهترین گزینه برای خرید باشند اما با توجه به حیطه کاری خود باید ماسک شیمیایی مورد نیاز را خریداری کنید. شما می توانید انواع ماسک های شیمیایی را با برند های معتبر و اورجینال، از فروشگاه «کارا سیفتی» مشاهده کنید و نسبت به خرید آن اقدام نمایید.

1 دیدگاه در “برندهای ماسک های شیمیایی

  1. علی ترابی گفت:

    ماسک شیمیایی فقط چفیه خیس کرده رو بپیچ دور صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *