دسته‌بندی نشده

نقد و بررسی انواع برند ماسک شیمایی

بررسی انواع برندهای ماسک شیمیایی

ذرات ناشی از استخراج سنگ‌ها در معادن، آزمایشگاه‌ها و مکان‌های دیگر می‌توانند زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های ریوی و سرطان‌های خطرناک باشند. در حال حاضر در کشورمان متأسفانه بسیاری از کارکنان و کارگران بخش معدن، آزمایشگاه، پالایشگاه و… در حین کار از لوازم و تجهیزات ایمنی همچون ماسک‌های شیمیایی استفاده نمی‌کنند. همین عامل باعث می‌شود که  بسیاری از آنها با ناراحتی‌های مربوط به مشکلات تنفسی مواجه شوند. بر همین اساس اگر به دنبال خرید ماسک ایمنی مناسب برای کارمندان خود هستید، ابتدا لازم است که با انواع برندهای ماسک شیمیایی آشنا شوید. اما در گام اول بررسی می‌کنیم که ماسک ایمنی چه کاربردی دارد و برای چه مشاغلی ضروری است.

بررسی انواع برندهای ماسک شیمیایی

بررسی انواع برندهای ماسک شیمیایی

دیدن کنید: ماسک نیم صورت 3m

کاربرد ماسک ایمنی

قبل از هر چیزی باید بدانید که کارمند یا کارگر در صورتی در محیط کار عملکرد بالایی را دارد که تجهیزات حفاظتی مناسبی از جمله ماسک، کفش ایمنی و… را در اختیار داشته باشد. در این بین ماسک‌های شیمیایی اهمیت بسیار بیشتری دارند؛ زیرا علاوه بر این که می‌توانند با آلودگی هوا مبارزه کنند، حتی در برخی از مشاغل می‌توانند جان افراد را نیز نجات دهند. این تجهیزات از بروز مشکلات جدی تنفسی در افراد نیز جلوگیری می‎کنند. بر همین اساس اگر محیط کاری مملو از گردوغبار، دود، بخارات سمی و آلاینده‌های خاص و… است، حتماً باید از ماسک ایمنی استفاده کنید.

آتش‌نشانان، کارکنان معدن، پالایشگاه‌ها، پتروشیمی‌ها، کارخانه‌ها و… لازم است که از تجهیزات تنفسی مناسب و سالم برخوردار باشند. توجه کنید که تنها خرید ماسک اهمیت ندارد، بلکه تعویض دوره‌ای فیلترها و کارتریج‌های آن نیز مهم است تا کارایی ماسک به طور صددرصدی حفظ شود.

انواع برندهای ماسک شیمیایی

در حال حاضر شما می‌توانید انواع برندهای ماسک شیمیایی را در بازار مشاهده کنید که جزو تولیدات داخلی یا خارجی هستند. با این وجود چهار برند اصلی ماسک شیمیایی وجود دارد که کیفیت آنها طی سال‌ها ثابت شده است. این برندها را می‌توان موارد زیر عنوان کرد.

برند اسپاسیانی Spasciani

برخی از گازهای سمی آزاد شده در محیط‌های کار به حدی آسیب‌رسان هستند که گازهای ناشی از حملات شیمیایی به آن اندازه مضر نیستند! بر همین اساس شاید لازم باشد که به دنبال محصولاتی برویم که شرکت‌های نظامی از آنها استفاده می‌کنند. برند ایتالیایی Spasciani به عنوان یکی از تأمین کنندگان تجهیزات نظامی وزارت دفاع ایتالیا، به عنوان یکی از انواع برندهای ماسک شیمیایی مشغول به تولید انواع ماسک‌های ایمنی و شیمیایی نیز است. این شرکت که در سال ۱۸۹۲ در شهر میلان تأسیس و راه اندازی شد، یکی از معروف‌ترین برندهای سازنده ماسک‌های ایمنی در جهان به شمار می‌رود.

با وجود اینکه این شرکت در ابتدا کار خود را با تولید ماسک‌های ضد گردوغبار شروع کرده بود، اما در حال حاضر انواع ماسک فرار، فیلترهای شیمیایی کلاس ۱ و ۲، ماسک‌های شیمیایی تمام صورت و نیم صورت، دستگاه‌های تنفسی (SCBA) و… را تولید می‌کند. ماسک‌های تمام صورت برند Spasciani نسبت به دیگر برندها کیفیت بالایی دارند و شناخته شده‌تر هستند. از معروف‌ترین ماسک شیمیایی این کمپانی ایتالیایی می‌توانیم به ماسک‌های نیمه صورت مدل (Duetta) و (DUO) اشاره کنیم.

برند هاینول Honeywell

اگر به دنبال ماسک‌های ایمنی هستید که بیشترین کارایی و کیفیت را در بازار دارند، از برند هانیول Honeywell به عنوان یکی از انواع برندهای ماسک شیمیایی غافل نشوید. این شرکت در حال حاضر در کنار ماسک‌های شیمیایی معروف خود محصولات دیگری نیز از جمله انواع سنسورها، کنترلرها، انواع ترموستات، شیر فشار شکن و فلوسوئيچ و… را تولید می‌کند؛ اما انواع ماسک‌های شیمیایی آن بیشترین محبوبیت را دارند. یکی از محبوب‌ترین ماسک‌های شیمیایی برند Honeywell ماسک‌های نورث (North) هستند که حفاظت حداکثری از دستگاه تنفسی را در مقابل انواع گردوغبار و گازهای سمی به عمل می‌آورند. این شرکت در سال ۱۹۰۶ تأسیس شد و شروع به کار کرد، اما در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نفر کارمند در آن مشغول به کار هستند و یکی از معروف‌ترین شرکت‌های آمریکایی به شمار می‌رود.

دیدن کنید: فیلتر ماسک 3m مدل 6001

ماسک شیمیایی هانیول

ماسک شیمیایی هانیول

معروف‌ترین ماسک‌های این شرکت آمریکایی ماسک‌های تمام صورت نورث 5400 و 5500 هستند که لنز چشمی ضدبخار و ضدخش دارند‌. همچنین تک فیلتر و ضدحساسیت بوده و کیفیت دید بالایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. شما می‌توانید این ماسک را به سيستم (SCBA) متصل کنید و با کاهش بخار بازدم از یک سیستم تهویه مناسب و عالی برخوردار شوید. توجه کنید که قیمت این ماسک نسبت به هم‌رده‌های خود بالاتر است.

برند دراگر Drager

همه ما به کیفیت بالای برندهای آلمانی باور داریم. برند دراگر نیز یکی از شرکت‌های تولید ماسک ایمنی و یکی از انواع برندهای ماسک شیمیایی است که در کشور آلمان فعال بوده و انواع لوازم حفاظت تنفسی و ماسک‌های شیمیایی را با کیفیت بالا عرضه می‌کند.

وجه تشابه کمپانی‌های بزرگ این است که آنها از همان ابتدا نمی‌دانستند که در چه عرصه‌ای می‌توانند موفق ظاهر شوند. شرکت Drager نیز یکی از این موارد است که در سال ۱۸۸۹ میلادی شروع به کار کرد؛ اما از همان ابتدا نمی‌دانست که در چه زمینه‌ای می‌تواند موفق عمل کند. این مجموعه در ابتدا با تولید انواع تجهیزات صنعتی شروع به کار کرد و لوازمی همچون شیر تخلیه دستگاه آبجوساز که جزو اختراعات جدید در آن زمان بودند را به فروش رساند.

در حال حاضر این برند منحصراً ماسک‌های شیمیایی را تولید نمی‌کند؛ بلکه در ساخت و تولید انواع لوازم ایمنی و حفاظت فردی چون لباس‌های آتش‌نشانی و انواع ماسک‌های شیمیایی مانند دستگاه‌های هواساز، ماسک‌های فرار و… نیز فعالیت دارد. شما می‌توانید انواع ماسک‌های شیمیایی را در مدل‌های تمام صورت و نیم صورت با درجه حفاظت و مقاومت‌های مختلف از این شرکت به عنوان یکی از معتبرترین انواع برندهای ماسک شیمیایی تهیه کنید. در حال حاضر ماسک‌های ايکس – پلور 6300 و 3200 و اف پی اس از تولیدات این شرکت بیشترین محبوبیت را در بین کارفرمایان دارند.

دیدن کنید: فیلتر ماسک 3m مدل 6003

ماسک شیمیایی دراگر

ماسک شیمیایی دراگر

برند تری ام 3M

بسیاری از کارفرمایان صرفاً به علت قیمت بالای ماسک‌های ایمنی خارجی از خرید آنها صرف نظر می‌کنند. اما نباید این موضوع را فراموش کرد که شاید هزینه ابتدایی خرید این ماسک‌های بالا باشد، اما در طی زمان صرفه به مراتب بیشتری خواهند داشت. یکی از معروف‌ترین و البته گران‌قیمت‌ترین برندهای تولید ماسک شیمیایی برند 3M است. این برند به عنوان یکی از انواع برندهای ماسک شیمیایی کار خود را از سال ۱۹۰۲ میلادی در آمریکا آغاز کرده است.

این شرکت علاوه بر تولید ماسک شیمیایی در تولید انواع چسب‌ها، محصولات پزشکی، مواد ساینده، محصولات مرتبط با دندان و… نیز فعال است. در حال حاضر این شرکت بزرگ از ۸۰ هزار کارمند و کارگر برخوردار است که در حدود ۶۰۰۰۰ محصول را تولید و توزیع می‌کند و در چهار بخش حمل و نقل الکترونيک، ايمنی و صنعتی، مراقبت‌های بهداشتی و حمل و نقل فعالیت دارد.

جالب است بدانید که این کمپانی بزرگ نیز مانند Drager در ابتدا در زمینه‌ دیگری یعنی توليد سنگ سمباده مشغول به کار بود‌ اما به علت عدم استحکام و کارايی اين محصول در صنعت، تصمیم گرفت که زمینه کاری خود را تغییر دهد. شما می‌توانید انواع ماسک‌های شیمیایی 3M را نیز در مدل‌های تمام صورت و نیم صورت با کیفیت بالا خریداری کنید. از مهم‌ترین معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مدل‌های ماسک‌های شیمیایی 3M می‌توانیم سری‌های ۷۵۰۰، ۷۵۰۲ و ۶۸۰۰ را نام ببریم. قابلیت جایگزینی و تغییر فیلتر و کارتریج موجود در این ماسک‌ها باعث شده تا بتوان از آن‌ها در طی زمان و به صورت عمری استفاده کرد. همچنین از استنشاق انواع بخارات، ذرات و گازهای شیمیایی و خطرناک تا حد امکان جلوگیری کرد.

دیدن کنید: ماسک شیمیایی 3m مدل 7502 

ماسک شیمیایی تری ام 3M

ماسک شیمیایی تری ام 3M

نتیجه‌گیری

اگر محیط کاری شما به صورتی است که با گردوغبار، آلاینده‌ها و گازهای سمی و مضر مواجه هستید، لازم است که حتماً از ماسک‌های ایمنی استفاده کنید. به این ترتیب از مشکلات جدی تنفسی و ریوی در آینده مصون خواهید بود. از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین انواع برندهای ماسک شیمیایی می‌توان به Honeywell، Drager، 3m و Spasciani اشاره کرد. با توجه به نوع ماسکی که تصمیم به خرید آن دارید، می‌توانید از تولیدات این شرکت‌ها استفاده کنید. همه چیز به نوع نیاز شما و البته بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *