دسته‌بندی نشده

ایمنی صنعتی چیست؟

ایمنی صنعتی چیست؟

ایمنی؛ واژه‌ای که همیشه و همه جا آن را می‌شنویم. اساسا چرا تا این حد ایمنی مورد توجه قرار می‌گیرد؟ به هر حال توجه به ایمنی و محافظت از خود، یک امر غریزی هم محسوب می‌شود. با این حال اهمیت ایمنی صنعتی چیست؟ در بحث صنعت، علاوه‌بر حفظ سلامت و محافظت از کارکنان، مسائل دیگری هم در این خصوص مطرح می‌شوند. رعایت ایمنی در صنعت چه مزیت‌هایی دارد؟ در این مطلب از فروشگاه کاراسیفتی به بررسی کامل ایمنی صنعتی خواهیم پرداخت.

منظور از ایمنی صنعتی چیست؟

ایمنی صنعتی یک موضوع مدیریتی در باب کنترل، کاهش و حذف خطرات احتمالی ناشی از فعالیت در واحدهای مختلف صنعتی است. به صورت رسمی ایمنی صنعتی شامل سیاست‌ها و رویکردهایی در مورد حفاظت کارکنان و کارخانه در مقابل آسیب‌های احتمالی می‌شود. به هر حال ایمنی جزء جدایی‌ناپذیر هر شغل و فعالیتی محسوب می‌شود.

ایمنی صنعتی چیست؟

ایمنی صنعتی چیست؟

وجود برنامه ایمنی در سطح کارگاه یا کارخانه، باعث افزایش روحیه کارگران حین کار می‌شود. به این ترتیب جو بسیار مثبتی هم در فضای کار ایجاد خواهد شد. تدوین برنامه اصولی و استاندارد برای ایمنی، باعث کاهش صدمات جانی و آسیب به تجهیزات می‌شود. به این ترتیب هزینه‌های تعمیرات و خرابی هم کمتر خواهند شد.
هدف اصلی فعالیت‌های ایمنی صنعتی چیست؟ هدف اصلی این فعالیت‌ها، حفاظت از کارگران، ماشین‌آلات، سازه‌ها و تاسیسات است. به هر حال در بخش صنعت، همیشه احتمال وقوع آسیب نسبتا بالاست.

مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

یکی از زیرشاخه‌های مهم مدیریت در بخش صنعت، مدیریت ایمنی است که فعالیت‌های مختلفی، ازجمله کنترل، برنامه‌ریزی، استقرار و … را برعهده دارد. هدف اصلی بخش مدیریت صنعتی در کارخانه‌ها، کاهش یا رفع حوادث و آسیب‌های ناگوار احتمالی است. همچنین باید طرح‌ها و برنامه‌هایی در راستای تشویق و انگیزه دادن به کارکنان ایجاد کنند. به این ترتیب کارکنان هم ایمنی را بیشتر رعایت خواهند کرد.

مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

امروزه نقش مدیریت ایمنی صنعتی در واحدهای صنعتی اهمیت زیادی پیدا کرده است. وجود این بخش مدیریتی در کاهش هزینه‌های ناشی از صدمات و تصادفات و … ضروری به نظر می‌رسد.

دیدن کنید: محصولات برند 3m

معرفی انواع مدیریت ایمنی صنعتی

در ظاهر مدیریت ایمنی صنعتی در همه بخش‌هاس صنعت متفاوت است، اما هدف و رویکرد کلی آنها نزدیکی زیادی به هم دارد. هدف اصلی انواع مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟ هدف اصلی همه آنها پیشگیری از آسیب به کارکنان و تجهیزات و در نهایت حفظ دارایی‌ها و سرمایه‌های صنعت است. به هر حال مدیریت ایمنی صنعتی انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • ایمنی شغل و محل کار
 • اطفاء حریق
 • محیط تولید
 • ایمنی برقی

اهمیت و ضرورت ایمنی صنعتی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، حفظ ایمنی کارکنان در وهله اول و تجهیزات در وهله دوم، نیاز اساسی هر بخش یا واحد صنعتی به شمار می‌رود. در واقع هر واحد صنعتی باید برای جلوگیری از وقوع حوادث و مخاطرات مختلف برنامه‌ریزی اصولی داشته باشد. در صورت عدم وجود ایمنی صنعتی، خسارات جانی و مالی زیادی روی دست کسب و کار باقی می‌ماند.

اهمیت و ضرورت ایمنی صنعتی چیست؟

اهمیت و ضرورت ایمنی صنعتی چیست؟

هر انسانی به صورت غریزی تمایل به فعالیت در فضای ایمن و محافظت‌شده دارد. کارکنان واحدهای صنعتی هم از این قاعده مستثنی نیستند. در واقع تامین ایمنی و محافظت از کارکنان در بخش صنعت، مسئولیت اخلاقی صاحبان کسب و کار نیز هست.

اهمیت ایمنی صنعتی چیست؟ آمارها نشان می‌دهند که هر ساله حوادث صنعتی بسیار زیادی در سراسر دنیا رخ می‌دهند. این حوادث علاوه‌بر آسیب به کارکنان و تجهیزات صنعتی، باعث از دست رفتن زمان تولید نیز می‌شوند. به یاد داشته باشید که وقوع یک حادثه یا آسیب در محل کار، می‌تواند برای همیشه فضای واحد صنعتی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ایمنی صنعتی شامل چه برنامه‌هایی می‌شود؟

نکته مهم برنامه‌ریزی ایمنی صنعتی این است که قبل از شروع کار انجام می‌شود. در واقع ایمنی صنعتی، باید بخشی از طراحی و برنامه‌ریزی شغلی باشد. در این مسیر برخی از مهم‌ترین عناوینی که باید مورد توجه قرار بگیرند، عبارتند از:

 • بهداشت و سلامت
 • آموزش ایمنی
 • سیستم‌های پیشگیری از حریق
 • نور کافی در محل کار
 • نصب تابلوهای راهنما و دستورالعمل‌ها
 • تعیین سیستم‌های هشدار

 

دیدن کنید: ماسک نیم صورت 3M 6502

مزایای مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

فرقی نمی‌کند نوع فعالیت کسب و کار صنعتی شما چیست؛ هدف اصلی مدیریت ایمنی صنعتی، باید جلوگیری از وقوع حوادث باشد. البته این همه مزیت‌های اعمال مدیریت ایمنی صنعتی نیست. به طور کلی ایمنی صنعتی مزایای زیادی دارد که بخشی از آنها به شرح زیر هستند:

 • از هزینه‌های زیاد آسیب‌های صنعتی، مثل هزینه دعوی قضایی، بیمه، آسیب به اعتبار و … جلوگیری می‌کند. همانطور که می‌دانید وقوع یک حادثه در واحد صنعتی، ممکن است صدمات زیادی به بار بیاورد.
 • وجود برنامه‌ریزی ایمنی، باعث جلوگیری از خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده می‌شود. منظور از خرابی‌های برنامه‌ریزی نشده در ایمنی صنعتی چیست؟ این خرابی‌ها به یکباره اتفاق می‌افتند و روند تولید را مختل می‌کنند.

اگر برنامه‌ریزی مناسبی برای حفظ ایمنی داشته باشید، عملکرد کلی کسب و کار شما هم بهتر خواهد شد. وجود برنامه‌ریزی ایمنی به کارکنان این اطمینان را می‌دهد که مدیران برای حفظ سلامت آنها اهمیت قائل هستند. به همین دلیل با روحیه بیشتری کار خود را پیش می‌برند.

مزایای مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

مزایای مدیریت ایمنی صنعتی چیست؟

با برخی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی صنعتی آشنا شوید

یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای مقابله با آسیب‌های صنعتی، استفاده از تجهیزات مناسب است. اهمیت اصتفاده از تجهیزات ایمنی صنعتی چیست؟ استفاده صحیح از این تجهیزات، باعث افزایش ایمنی در محل کار و به صفر رسیدن حوادث می‌شود. برخی از مهم‌ترین تجهیزات ایمنی صنعتی عبارتند از:

 • عینک ایمنی: ابزاری است که از چشم در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند. از عینک ایمنی اغلب در هنگام جوشکاری استفاده می‌شود. همچنین حین کار و برای جلوگیری از ورود گردوغبار به چشم از عینک ایمنی مخصوص استفاده می‌کنند.
 • گوشگیر ایمنی: یکی دیگر از ابزارهای محافظتی است که برای جلوگیری از آسیب به گوش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دستکش ایمنی: از معروف‌ترین ابزارهای ایمنی است که اغلب مردم از آن استفاده می‌کنند. دستکش ایمنی حین کار از سوختن، زخمی‌شدن و … دست جلوگیری می‌کند.
 • محافظ صورت: این محافظ‌ها از صورت در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کنند.
 • کفش ایمنی: کفش‌های ایمنی جنس بسیار محکمی دارند و برای محافظت از پا در برابر خطرات و آسیب‌های احتمالی طراحی شده‌اند.
 • کلاه ایمنی: یکی از رایج‌ترین آسیب‌هایی که حین کار در صنایع مختلف اتفاق می‌افتد، سقوط اجسام روی سر کارکنان است. کلاه ایمنی از افتادن اجسام روی سر جلوگیری می‌کند.

دیدن کنید: ماسک شیمیایی 3M مدل 7502

ایمنی صنعتی چیست؟

ایمنی صنعتی چیست؟

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم به سوال ایمنی صنعتی چیست، پاسخ جامعی بدهیم. ایمنی صنعتی یکی از مهم‌ترین مواردی است که امروزه در واحدهای صنعتی مختلف به بحث گذاشته می‌شود. وجود ایمنی صنعتی برای جلوگیری از آسیب به کارکنان و تجهیزات ضروری است. در بخش‌های مختلف صنعتی از مدیریت ایمنی صنعتی، برای برنامه‌ریزی، کنترل و … ایمنی استفاده می‌شود. به هر حال حفظ سلامت کارکنان و تجهیزات اهمیت زیادی دارد. در صورتی که ایمنی محیط کار فراهم نشود، هزینه‌های زیادی به کسب و کار تحمیل خواهد شد که جبران آنها گاهی امکان‌پذیر نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *