چرا باید دستگاه گازسنج را کالیبره کرد؟

در پاسخ به این سوال که چرا باید دستگاه گاز سنج را کالیبره کرد؟ باید بگوییم که قبل از هر چیزی، دقت این دستگاه‌ها خصوصا در نقاطی که احتمال نشتی گاز وجود دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه فرایند کالیبراسیون گاز سنج هر چند وقت یکبار انجام می‌شود تا از کیفیت عملکرد دستگاه اطمینان حاصل شود.
علاوه بر این، عوامل محیطی مانند رطوبت، دما، آلودگی هوا و عواملی مثل گریس، سیلیکون و روغن نیز بر روی دستگاه گاز سنج تاثیر گذارند و به مرور زمان کیفیت و حساسیت سنسور دستگاه را به شدت کاهش می‌دهند. همچنین گذشت زمان و استفاده‌ی مداوم از دستگاه‌های گاز سنج سبب می‌شود تا حساسیت و دقت این دستگاه‌ها کم شود، لذا برای اطمینان از عملکرد دقیق این دستگاه‌ها، باید دستگاه را هر چند وقت یکبار کالیبره کرد.

شارژ کپسول

امروزه در مراکز های مختلف از انواع کپسول استفاده می شود که یکی از آنها کپسول آتش نشانی که در مراکر مختلف از جمله مجتمع های مسکونی، هتل ها، آپارتمان ها، فروشگاه ها و دیگر مراکز کاربرد دارد. کپسول های آتش نشانی دارای انواع مختلف و متفاوتی می باشند که هرکدام مواد مختلفی در آنها وجود دارد که در هنگام استفاده و با مرور زمان، کیفیت آنها کاهش می یابد و به شارژ مجدد نیاز دارند. هرکدام از کپسول ها با روش های مختلفی قابل شارژ می باشند که به افراد متخصص و با تجربه در این زمینه نیاز است.

تعمیر گاز سنج

تعمیر، نگهداری و سرویس دستگاه گاز سنج به صورت دوره ای، یک سری اقداماتی می باشد که باید بدون وفقه انجام شود تا بتوان در مدت زمان بیشتری از این دستگاه استفاده کرد. گاز سنج همانند دیگر ابزار ها و تجهیزات الکتریکی به سرویس و تعمیر نیاز دارد و نگهداری از آن بسیار مهم می باشد. گاز سنج یکی از زیر مجموعه های تجهیزات حفاظت ایمنی می باشد و عملکرد درست و صحیح آن در اندازه گیری باید مطابق با استاندارد ها و مجوز و گواهی آزمایشگاه هایی که دارای تاییدیه می باشد ضروری است. در ایران، سازمان تاییدیه صلاحیت به نام NACI وجود دارد که برای دریافت صلاحیت از این سازمان نیاز به گواهی ISO 17025 می باشد که هر کدام از آزمایشگاه های کالیبراسیون موظف به دریافت این گواهی می باشد.